سبد خرید من

  جزئیات مقاله

  بیماری های مرتبط با آناتومی چشم انسان-عینک چشم روشن

  بیماری های مرتبط با آناتومی چشم انسان

  عینک چشم روشنفاطمه باقریان

  علمی

  نظر : 0

  بررسی مهم‌ترین بیماری‌های چشم

  بینایی یکی از ارزشمندترین دارایی‌های بشر برای درک محیط پیرامون است و از آنجا که حفظ سلامت چشم از اهمیت فراوان برخوردار است، در این مقاله به طور خلاصه و به زبان عامیانه به مهم‌ترین و شایع‌ترین بیماری‌های چشم، علت و درمان آن‌ها اشاره خواهد شد. لذا از شما خواهشمندیم پس از مطالعه‌ی این مقاله، در صورت مشاهده‌ی هر یک از این موارد، در اسرع وقت به چشم پزشک مراجعه کنید. باید در نظر داشته باشید که مراجعه منظم به چشم پزشک، بهترین روش برای اطمینان از سلامت بینایی است.

  قبل از بررسی بیماری‌های مرتبط با چشم بهتر است ابتدا نگاهی اجمالی به تصویر زیر داشته باشید تا درک مسائل برایتان راحت‌تر باشد.

   

  ۱. نزدیک بینی چشم

  در نزدیک بینی یا میوپیا، اجسام نزدیک، واضح و اجسام دور، تار به نظر می‌رسند. علت این بیماری، انحنای بیش از حد قرنیه چشم یا بزرگتر و بیضی شدن کره‌ی چشم است لذا نقطه کانونی عدسی به جای اینکه روی شبکیه تشکیل شود، در جلوی آن تشکیل می‌شود. از عوامل موثر در ابتلا به این بیماری می‌توان به ژنتیک، نگاه پیوسته به اشیا از نزدیک، کار زیاد با موبایل و کامپیوتر و یا انجام کارهای ظریف اشاره کرد. این عارضه به راحتی با استفاده از عینک، لنزهای تماسی یا جراحی قابل درمان می‌باشد.

   

  ۲. دور بینی چشم

  در دور بینی یا هایپروپیا، اجسام دور، واضح و اجسام نزدیک، تار به نظر می‌رسند. از طرفی بروز این بیماری با افزایش سن افزایش می‌یابد. علت دور بینی، انحنای بسیار کم قرنیه چشم یا کوچکتر بودن کره‌ی چشم نسبت به حالت طبیعی است لذا نقطه کانونی عدسی به جای اینکه روی شبکیه تشکیل شود، در پشت آن تشکیل می‌شود. از نشانه‌های رایج این بیماری می‌توان به سردرد، دید تار در شب و چشم درد مداوم و خستگی چشم اشاره کرد. این عارضه به راحتی با استفاده از عینک و لنز قابل درمان می‌باشد.

   

  ۳. آستیگماتیسم

  در آستیگماتیسم یا کژ بینی، فرد اجسام را در همه‌ی فواصل به صورت  تار و مبهم می‌بیند. علت این بیماری، انحنای نامنظم قرنیه‌ی چشم است که نحوه‌ی تشکیل نقطه کانونی عدسی بر روی شبکیه چشم را تغییر می‌دهد. از علائم آن می‌توان به تیک و پرش چشم، تاری دید، مشکل دید در شب و سردرد اشاره کرد. این بیماری با عینک، لنزهای تماسی یا جراحی قابل درمان است.

   

  ۴. پیر چشمی

  در پیرچشمی یا پرسبیوپیا، فرد توانایی تمرکز روی اجسام نزدیک ندارد و آن‌ها را دورتر می‌‌بیند. احتمال ابتلا به این بیماری با افزایش سن، افزایش می‌یابد لذا از سن 50 سالگی به بعد ممکن است برای دیدن اجسام نزدیک و یا مطالعه به عینک نیاز داشته باشیم. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که عدسی چشم، انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد و قدرت تطبیق توسط عضلات مربوطه در چشم کم می‌شود لذا نوری که از سمت اشیا به چشم منعکس شده به درستی بر روی شبکیه متمرکز نمی‌شود. این عارضه با استفاده ازعینک، لنزهای اصلاحی یا جراحی قابل درمان می‌باشد.

   

  ۵. آب مروارید

  آب مروارید یا  کاتاراکت، باعث می‌شود که فرد اجسام را به صورت تیره و کدر ببیند. علت آب مروارید این است که عدسی چشم شفافیت خود را از دست می‌دهد و مانع رسیدن نور به شبکیه چشم شده و فرد توانایی دید مناسب خود را از دست می‌دهد. از علائم اصلی آن می‌توان به تار شدن دید، کاهش دید در شب، محو شدن رنگ‌ها و حساسیت به نور زیاد اشاره کرد. این بیماری در مراحل ابتدایی، به کمک عینک و عدسی های بزرگنما و در صورت تشدید آن تنها به کمک جراحی قابل درمان می‌باشد.

   

  6. کور رنگی

  در کور رنگی، فرد توانایی تشخیص تفاوت بین رنگ‌های خاص و دیدن آن‌ها را ندارد. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که عملکرد سلول‌های مخروطی در چشم که وظیفه‌ی تشخیص رنگ را دارند دچار اختلال شود. اما لنزها و عینک‌های مخصوصی می‌تواند به برخی افراد کمک کند تا تفاوت بین رنگ‌های خاص را تشخیص دهند. برای کمک به این بیماری، تنها تجویز عینک و لنز امکان‌پذیر است.

   

  7. خشکی چشم

  خشکی چشم زمانی اتفاق می‌افتد که غدد اشکی نتوانند اشک کافی برای مرطوب نگه داشتن سطح قرنیه تولید کنند. این عارضه باعث احساس سوزش، خارش و قرمزی چشم یا حتی احساس وجود جسم اضافی داخل چشم می‌شود و برای درمان آن راه‌های مختلفی همچون تجویز قطره چشم یا دارو توسط پزشک، عمل جراحی و بستن مجرای اشک وجود دارد.

   

  8. ورم ملتحمه چشم 

  ورم ملتحمه یا چشم صورتی، یک عفونت رایج چشم است که منجربه قرمزی و التهاب غشاء شفاف پوشاننده روی سفیدی چشم و داخل پلک‌ها (ملتحمه) می‌شود. این بیماری اغلب عفونی است ولی در برخی موارد نیز ممکن است آلرژیک باشد. درمان این بیماری بسته به اینکه ویروسی یا باکتریایی باشد به تجویز چشم پزشک نیاز دارد.

   

  9. ناخنک چشم

  ناخنک، زمانی که بافت صورتی ملتحمه از سمت بیرون به سمت قرنیه چشم رشد کند، ایجاد می‌شود. از علائم آن می‌توان به خارش، سوزش، تاری دید و درد خفیف در چشم‌ها اشاره کرد. در صورت مشاهده ناخنک باید به پزشک مراجعه کرد و به کمک دارو یا جراحی آن را درمان کرد.

   

  نظرات

  نظر بدهید

  راهنمایی میخواید؟

  با ما در واتساپ در ارتباط باشید

  whatsapp icon

  Features

  icon

  Color Scheme

  Full Screen mode

  Mode
  On
  Off

  Language

  Clear local storage

  Clear Cache & Default